התקשרו אלי ואשמח לייעץ, פטר   054-9988948

איך לקנות פסנתר משומש? [צ'ק ליסט]

קניית פסנתר יד שניה יכולה להוזיל את ההשקעה הנדרשת ברכישת פסנתר ביותר מחצי. כמובן  שהדבר נכון כאשר ההשוואה נעשית בין שני פסנתרים מאותה רמה, איכות וארץ ייצור.

אך בשביל שתדעו לעשות בחירת פסנתר מוצלחת ומושכלת ולא לרכוש (או אפילו לקבל במתנה) פסנתר שתצטרכו להשקיע בו כספים רבים כדי להביאו למצב של נגינה הכנתי עבורכם רשימה של דברים שכדאי שתבדקו לפני שאתם קונים פסנתר (או אפילו משלמים רק עבור הובלה שלו)

ניווט בצ'ק ליסט:

המדריך לקניית פסנתר משומש להורדה

שלב 1 – רכישת ידע שימושי על פסנתרים 

קודם כל לפני שאתם מתחילים בחיפושים, חשוב שתקראו את "המדריך המקיף לקניית פסנתר". במדריך זה תקבלו ידע על שאלות חשובות כגון: כמה עולה פסנתר? האם לקנות פסנתר חדש או משומש? מה ההבדל בין הפסנתרים השונים? איפה לקנות פסנתר?

אחרי קריאת המדריך תוכלו להרגיש מספיק בטוחים להתחיל ולחפש פסנתר

 שלב 2 – סינון פסנתרים

אפשר לקנות פסנתר מבעלות פרטית או מחנות פסנתרים. לכל אחד יתרונות וחסרונות משלו (עליהם קראתם במדריך)

איך מוצאים פסנתרים אצל אנשים פרטיים?

כדי לדעת אילו פסנתרים כדאי לבוא ולבדוק ולא לבזבז זמן יקר בכיתות רגליים אחרי פסנתרים שהיה ניתן לפסול מראש, אנו מציעים לעשות את הדברים הבאים:

 • לבקש תמונות של הפסנתר מבחוץ - תוכלו להתרשם ממראה הפסנתר, צבעו, מצבו החיצוני, מצב הקלידים, מספר הפדלים. ובכלל לראות האם המראה שלו מתאים לכם.
 • לבקש תמונות של הפסנתר מבפנים - תקריב של הפטישים, המיתרים והפינים ותמונה של גב הפסנתר. תמונות אלו יאפשרו לכם להתרשם באופן כללי ממצבו הפנימי והחיצוני- אם תראו בתמונות חלודה על המיתרים או על הפינים, סדקים בתיבת התהודה, פסנתר שנראה ישן ופגום תוכלו לפסול אותו כבר ולא לטרוח ולהגיע כדי לראות אותו. אך אם לא ראיתם חלודה או סדקים זה לא אומר שהם לא קיימים, ייתכן שהתמונה לא איכותית מספיק, עברה "טיפול" או שאתם לא יודעים לזהות אותם בתמונה.
 • לבקש סרטון עם מישהו שמנגן על הפסנתר כך תוכלו להתרשם ממצב הכיוון שלו ואולי גם מהצליל שלו (למרות שזה מאוד תלוי באיכות המצלמה ובאיכות הסאונד בטלפון של) שימו לב שיותר מאשר תוכלו להתרשם מהסרטון, תוכלו לזהות כאלו שמתחמקים מלשלוח לכם סרטון כזה, ומצב כזה צריך להדליק לכם נורת אזהרה.
 • שאלו מתי הפסנתר כוון לאחרונה? מי המכוון? מאוד חשוב. נותן אינדיקציה לגבי התחזוקה שלו. רבים מוכרים את הפסנתר אחרי שהפך למדף יותר מאשר כלי נגינה. אם הפסנתר לא כוון ולא מתוחזק, יתכן ותצטרכו יותר מכיוון אחד כדי להביאו למצב נגינה מאוזן. במצבים כאלו יש סכנה שגובה המיתרים כל-כך ירד כך שתוך כדי כיוון עלולים להיקרע מיתרים. כמו כן ייתכן ויידרש שיפוץ.

פסנתר מדף

 • האם הפסנתר נשמע מכוון כרגע? אם לא, תבררו מדוע. אם הפסנתר לא מחזיק כיוון זאת בעיה רצינית מאוד ויתכן שאינה ניתנת לפתרון.
 • מי ניגן על הפסנתר? נותן אינדיקציה לגבי רמת השימוש של הפסנתר. פסנתר שהיה בשימוש רב יהיה שחוק יותר ויזדקק יותר מהר לשיפוץ
 • האם הפסנתר עבר שיפוץ כלשהו? אם כן, כנראה שמדובר בפסנתר מאוד ישן או פסנתר שהגיע לרמת שחיקה מאוד גבוהה. אם הפסנתר עבר שיפוץ חלקי ייתכן ובזמן הקרוב יזדקק לשיפוץ נוסף. אם עבר שיפוץ כללי והפסנתר היה תוצרת גרמניה, אז רוב הסיכויים שהחלקים שהוחלפו הם אינם באותה רמה כשהיו, והפסנתר איבד את איכויותיו המקוריות. חשוב לברר מה הוחלף, למה ומה ארץ היצור של החלקים שהוחלפו.
 • למה מוכרים את הפסנתר? רבים מוכרים את הפסנתר בגלל שהמכוון אמר שנדרש שיפוץ, בגלל שהפסנתר עמד ואף אחד לא ניגן בו (ולכן גם לא עבר כיוונים) או פסנתר מאוד ישן ושחוק. אתם בוודאי רוצים להימנע מלקנות פסנתר כזה. לכן שאלה כזו תיתן לכם מושג כלשהו לסיבת המכירה. אם התשובה מתחמקת ואינה נראית לכם אותנטית - היו חשדניים.

מודעות שכדאי להיזהר מהן

[columns]

מודעה של פסנתר למכירה

מודעה של פסנתר למכירה

מודעה של פסנתר למכירה

מודעה של פסנתר למכירה

[/columns]

איך בוחרים לאיזו חנות פסנתרים כדאי להגיע?

 • המלצות - המלצה מאנשים שכבר רכשו מאותה החנות היא מאוד חשובה. אם יש לכם שכנים או חברים שקנו פסנתר תתייעצו איתם, תוכלו להתייעץ גם עם המורה לפסנתר.
  שאלות שכדאי לשאול ממליץ:
  - האם אתה מרוצה מהפסנתר שלך?
  - האם קרה מצב שהיתה תקלה בפסנתר? אם כן, איך היה השירות שקיבלת
  - האם אתה מרגיש שמה שהובטח לך במעמד הקניה תואם למה שקיבלת בפועל?
  - האם אתה מרוצה ממקצועיות המכוון שהגיע אליך?
  - האם התהליכים מול בית העסק מתנהלים בצורה נעימה?
 • האם בעל החנות הוא מכוון פסנתרים? אם כן, אתם יכולים להיות רגועים שהפסנתר נבדק ע"י מומחה. מכוון פסנתרים הוא קודם כל בעל מקצוע ולא איש עסקים. חשוב לו למכור פסנתרים שישרתו בנאמנות את לקוחותיו ושמו הטוב לא יפגע. הוא בד"כ ימכור פסנתרים איכותיים יותר ולכן קצת יקרים יותר. אך בטווח הרחוק זה יהיה לכם הכי משתלם.
 • האם ניתן להשכיר פסנתר או לבצע טרייד אין? לא כל חנות מאפשרת השכרת פסנתר או ביצוע טרייד אין, אם שירותים אלו חשובים לכם, כדאי שתבררו זאת מראש.
 • מיקום החנות? למעשה המיקום בארץ פחות חשוב כי סה"כ הארץ שלנו קטנה ופסנתר זה מוצר יקר שהרוב מוכנים לנסוע כדי לבחור כלי שיאהבו. מה שכן חשוב לבדוק לדעתי זה האם החנות נמצאת בבית פרטי או אולם גדול, כך תקבלו מושג על כמות הפסנתרים וגודל המבחר.
 • האם קיים בית מלאכה בו מטפלים בפסנתרים לפני שהם נמכרים בחנות? פסנתרים אחרי  הובלה ימית, או אחרי שהיו אצל לקוחות פרטיים זקוקים לטיפול לפני מכירתם - למספר כיוונים, לנקיון, פוליש ורגולציה וזאת כדי שאתם תקבלו פסנתר יציב שיחזיק כיוון.
 • אילו סוגי פסנתרים נמכרים בחנות?  ארצות יצור, טווח המחירים?


שלב 3 - זה הזמן לראות את הפסנתרים

כשאתם מגיעים לראות פסנתר אתם יכולים באמצעות הצ'ק ליסט הבא  לבדוק אותו. הבדיקה היא אמנם ברמה בסיסית, אך תעזור לכם לפסול פסנתרים מצד אחד ומצד שני להרגיש בטוחים יותר לגבי פסנתר שמעניין אתכם

התרשמות כללית

 • מראה הפסנתרים - קודם כל תתרשמו מהמראה החיצוני של הפסנתרים, האם נראים נקיים ומתוחזקים?  כלשהו. פסנתרים נקיים שעברו פוליש, יכולים לרמוז על כך שהפסנתר היה קודם בבית מלאכה ועבר טיפול כלשהו. נקיון, כיוון, רגולציה, פוליש הינם דברים חיוניים ומבורכים. אך  החלפת מיתרים, החלפת פטישים יכולים להעיד על פסנתר ישן, לא מתוחזק שידרוש שיפוץ בקרוב. שאלו את המוכר איזה טיפול עבר הפסנתר.
 • נגינה על הפסנתרים - בחנות פסנתרים יש בד"כ מבחר גדול של פסנתרים. קחו את הזמן ונגנו עליהם. התעלמו ממותגים, שמות ומחירים. מצאו 2-3 פסנתרים שאליהם אתם הכי מתחברים וערכו עליהם את הבירור בהמשך.

חנות פסנתרים

מאפייני הפסנתר

 • ארץ יצור - חשוב לשאול היכן הפסנתר עצמו יוצר! יש להעדיף פסנתרים שיוצרו באירופה וביפן על פני פסנתרים שיוצרו במזרח (סין, אינדונזיה) פסנתרים אלו בנויים ברמה גבוהה יותר ועשויים מחומרים איכותיים יותר.  דרשו לדעת היכן הפסנתר יוצר זה מידע חשוב (ולא מאיפה החברה).
 • מותג - ישנם מותגים ודגמים שהינם פופולאריים וידועים. מותגים אלו בדרך כלל יקרים יותר אך גם ישמרו על ערכם לאורך זמן. אם פסנתר מדגם פופולארי הינו זול ביחס לפסנתרים מאותו דגם היו חשדניים! זה לא סתם, בדקו מדוע (כמה פדלים יש לו? מה מצבו הפנימי והחיצוני?)
 • גובה הפסנתר - ככל שהפסנתר גבוה יותר כך הוא נחשב למקצועי יותר (המיתרים ארוכים יותר, תיבת התהודה גדולה יותר ולכן הצליל בעל מנעד גדול יותר)
 • מספר פדלים שיש לפסנתר - בגדול, פסנתרים עם 3 פדלים של אותה חברה חדשים יותר מפסנתרים עם 2 פדלים ולכן הם לרוב יהיו יקרים יותר

גב הפסנתר

 • שלם וללא סדקים - לוודא שהפלטות בגב הפסנתר (תיבת התהודה) ללא מרווחים ביניהן

[columns]

סדק בתיבת תהודה

תיבת תהודה

[/columns]

פנים הפסנתר

 • חלקים מקוריים - לוודא שכל החלקים מקוריים (חלקים לא מקוריים בולטים לעין בצבעם השונה). אם יש בפסנתר חלקים שהוחלפו, סביר להניח שהפסנתר שחוק, ישן, עמד בתנאים לא טובים וכנראה שבקרוב מאוד ידרש שיפוץ של הפסנתר.

[columns]

מיתר שהוחלף

פטיש שהוחלף

[/columns]

 • ללא ריח של טחב
 • פטישים במצב טוב - מאוזנים, עם לבד עבה

[columns]

פטישים לא מאוזנים

פטישים

[/columns]

 • ללא חלודה - לוודא שאין חלודה על המיתרים והפינים

[columns]

מיתרים חלודים

מיתרים נקיים

פינים חלודים

פינים נקיים

[/columns]

 • ללא פגיעה של מזיקים - לוודא שאין סימנים למזיקים (חורים בלבד הפטישים, נזקי רטיבות, סימני נסורת המעידים על כרסום, עורות אכולים..)

קלידים

 •  קלידים עובדים – נגנו על הפסנתר מהתחלה ועד הסוף ווודאו שכל הקלידים עובדים
 • קלידים שלמים - וודאו שהקלידים לא שבורים בקצוות. יש קלידים שנראה שיש עליהם סדקים דקים. אם הקליד עצמו מרגיש חלק, אל תחששו, אין בכך בעיה. כמו כן צבע הקלידים לא מעיד על איכותם. ישנם קלידים מצויינים שצבעם צהוב. הצבע כן מעיד על כך שכנראה מדובר בפסנתר יותר ישן או עם קלידי שנהב.

[columns]

קלידים שבורים

קלידים תקינים

[/columns]

 • קלידים נעים בחופשיות - לוודא שהקלידים חוזרים במהירות למקומם ולא נדבקים
 • פסנתר מכוון – נגנו על הפסנתר ובדקו שהפסנתר מכוון

פדאלים

 • פדלים עובדים - וודאו שהפדלים עובדים כראוי ואינם חורקים

בדיקות נוספות

 • הובלת פסנתר - מחיר ההובלה נקבע על סמך המרחק הפיזי בין מיקום הפסנתר ליעד ועל פי כמות המדרגות. לפעמים גם נדרש מנוף, מצב שמייקר מאוד את המחיר יכול להגיע ל-1000 ש"ח או יותר. לחנויות פסנתרים יש בסדר עם מובילי הפסנתרים ולכן הובלות מחנות יהיו זולות יותר.
 •  כסא מתכוונן לפסנתר - בחנות בדקו את מחיר הכסא ואצל אדם פרטי בדקו האם המחיר כולל כסא.
 • כמה שנות אחריות יש לפסנתר? בחנות פסנתרים יש לפסנתר לפחות 15 שנות אחריות.
 • מה לגבי כיוון פסנתר? כיוון פסנתר עולה בערך 400 ש"ח. אם אתם קונים מחנות פסנתרים בדקו האם היא מספקת כיוון חינם לאחר ההובלה.
 • בדקו מהן אפשרויות התשלום. בחנויות רמות ניתנת הנחת מזומן


שלב 4 - בדיקת הפסנתר שבחרתם

ראיתם פסנתר שמוצא חן בעיניכם, בדקתם אותו בעצמכם ואהבתם אותו? חכו מעט לפני הקניה. במקרה שאתם חושבים לקנות פסנתר מאדם פרטי או מחנות שהבעלים שלה איננו מכוון פסנתרים אני מאוד ממליץ לכם להזמין בדיקת פסנתר.

בדיקת פסנתר ע"י מכוון פסנתרים מומחה עולה רק 250 ש"ח אך יכולה לחסוך לכם כסף רב ועוגמת נפש בקניית פסנתר פגום. אמנם ראיתם את הפסנתר ובדקתם אותו אך זוהי אינה בדיקה מקצועית, היא נועדה בכדי לפסול פסנתרים אך לא בכדי לבחור אותם. רק מכוון פסנתרים מומחה יכול לבדוק את הפסנתר ולתת לכם חוות דעת מהימנה.

בדיקת פסנתר

שלב 5 - קניית הפסנתר

קניית הפסנתר היא אמנם השלב האחרון אך לא הסופי.
במקרה של קניה מאדם פרטי אתם צריכים לדאוג להובלה ולאחריה לכיוון הפסנתר.
בקניה מחנות פסנתרים ממנה אתם מקבלים אחריות אתם בד"כ תקבלו כיוון ראשון מתנה. לאחר מכן, פעם בשנה תצטרכו להזמין כיוון. המכוון שנותן את האחריות לא רק ידאג לכוון את הפסנתר אלא גם יחזק את הברגים וחלקים משוחררים וכך הפסנתר ישרת אתכם שנים רבות.

אם יש לכם שאלות, אתם מוזמנים לפנות אלי ישירות. בהצלחה. פטר 054-9988948

פוסטים קשורים

Top
whatsapp
דילוג לתוכן dana