התקשרו אלי ואשמח לייעץ, פטר   054-9988948

5 סיבות מדוע ילד עם ADHD חייב ללמוד מוסיקה בשביל להצליח (יותר)

לימוד נגינה

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה ביולוגית-עצבית בה קיים הבדל במבנה ובתפקוד המוח בהשוואה למוח של אדם ללא ההפרעה. עם השנים מתלוות להפרעה השפעות סביבתיות ופסיכולוגיות שהביטוי שלהם בילד (קשיים בהתארגנות, קשיים במיקוד הקשב, פזרנות, דחיינות וכו..) מאפשר לנו לזהות את עצם קיום ההפרעה.

אז לכן לא מפתיע שהסיבה הראשונה שלי מדוע הילד חייב ללמוד מוסיקה קשורה ישירות להשפעה החיובית שיש ללמידת נגינה על המוח.

1. לימודי מוסיקה מפעילים את כל אזורי המוח בו זמנית

אפתח עם מחקר מרתק המדגים את ההשפעה העמוקה של נגינה על המוח.

במחקר חילקו 10 זוגות של תאומים זהים לשתי קבוצות (כל תאום בקבוצה נפרדת). קבוצה אחת למדה נגינה על פסנתר וקבוצה שניה לא למדה נגינה כלל. מיותר לציין ששתי הקבוצות זהות כמעט לחלוטין היות והתאומים נושאים את אותו המטען הגנטי וחיים באותה הסביבה. החוקרים בדקו את רמת אינטיליגנציה של כל אחת מהקבוצות לפני תחילת הלמידה ובתום 7 חודשי לימוד.

ממצאי המחקר היו מדהימים! התאומים שלמדו נגינה הראו שיפור מובהק ומשמעותי ברמת האינטיליגנציה (IQ) וכן שיפור תחום המילולי והמתמטי. לעומתם, קבוצת התאומים השניה כמעט ולא הציגה שיפור. (2002,Nering M.E.)

הוכח מעל לכל ספק במחקרים רבים כי למוסיקה יש השפעות חיוביות על המוח והיא יכולה לתרום רבות לבעלי הפרעות קשב וריכוז.

איך זה קורה?

נגינה והקשבה למוסיקה (בעיקר קלאסית) זה הדבר היחיד שאנו יכולים לעשות למען עצמנו וילדינו שיפעיל את כל אזורי המוח– קדמי אחורי ימני ושמאלי, בו זמנית. ככל שמפעילים את האזורים יותר ומאמנים אותם כך נבנים יותר קשרים עצביים ותפקוד המוח עולה.

השפעת המוסיקה על המוח

מתוך goodmusicbrighterchildren.com

2. לימודי נגינה יעזרו לילד לפתח כישורי קשב וזיכרון

דעתו של הילד מוסחת בקלות? שוכח למסור הודעות? מאבד חפצים?

למידת מוסיקה תעזור לו לחזק את הקשרים באזור המוטורי שבמוח (קורטקס מוטורי) שאחראי על תכונות חשובות רבות וביניהן – זיכרון, כושר שינון, ריכוז ומיקוד.

איך זה קורה?

כשהילד לומד נגינה (בעיקר על כלים שמשלבים את הרגליים כגון נגינה בפסנתר או תופים) הוא מפעיל בו זמנית את הידיים והרגליים וצריך לשלוט על כל אחד מהם בנפרד – עד לרמת האצבעות. ככל שמתרגלים יותר כך נבנים יותר קשרים במוח, היכולות המוטוריות משתפרות וכישורי הקשב והזיכרון מתחזקים.

3. באופן מפתיע יהיה שיפור בתחום המילולי

הילד לא רכש כראוי את מיומנויות הקריאה? הילד מתקשה בהבעה בכתב?

זה כנראה לא מפני שיש לו אינטיליגנציה נמוכה, להיפך, בקרב ילדים עם ADHD יש אחוז גבוה של ילדים מחוננים. אלא כנראה שבזמן שחבריו לכתה רכשו את מיומנויות השפה, הוא עדיין לא אובחן ולא טופל. לימודי המוסיקה יכולים לעזור לילד לצמצם פערים במהירות ואף להשיג הישגים גבוהים מחבריו.

איך זה קורה?

לימודי המוסיקה מחזקים את החלק בקליפת המוח האחראי על זיהוי ועיבוד מידע שמיעתי. ככל שהאזור הזה במוח יותר מפותח כך לילד קל יותר לרכוש שפה, לקרוא ולהבין את הכתוב.

4. הילדים יראו שיפור בתחום המתמטי

הוכח מחקרית שילדים עם ADHD  סובלים מקשיים בתחום המתמטי יותר מאלו ללא ההפרעה אך חשוב לציין שדווקא בתחום זה, בעיקר כאשר אינו דורש התמודדות עם שפה (שאלות מילוליות), הילדים יכולים מאוד לבלוט ולהצטיין. אך יחד עם זאת, גם אם הילד מפגין ביצועים טובים בחשבון, בוודאי תרצו להעצים את החוזקות שלו.

לימודי מוסיקה עוזרים לילד להבין מדעים טוב יותר, טכנולוגיה, הנדסה וחשבון.

איך זה קורה?

המוזיקה מחזקת במוח את האזור הקשור לראיה. מי שאזור זה אצלו מפותח יכול לפתור בעיות מורכבות בראש, הוא מתרגם בעיות לתמונות ויכול להמחיש לעצמו מושגים מורכבים. אצל אינשטיין האזור הזה במוח היה גדול ב-25% בהשוואה לאדם רגיל. אגב, הוא גם היה מוסיקאי (ניגן בכינור)


people-316506_640

 

5. הביטחון העצמי של הילד יעלה

לילד הערכה עצמית נמוכה? מקבל הערות חוזרות ונשנות ממורים?

כשלילד הערכה עצמית חיובית הכל יותר קל – גם לילד וגם להורה. אך לצערנו לאחוז גבוה מהילדים הסובלים מהפרעות קשב יש הערכה עצמית נמוכה המשפיעה עליו גם בתחום הלימודי וגם החברתי.

מחקרים הוכיחו שלימודי נגינה משפרים את ההערכה העצמית של הילד. (Eugenia C. G., 2004).

איך זה קורה?

שיעורי מוסיקה ניתנים כשיעורים פרטניים אחד על אחד. התלמיד מקבל מהמורה תשומת לב מלאה. הוא זוכה לשבחים כשמצליח ועזרה כשמתקשה, כל שאלה זוכה למענה וכל צורך להתייחסות. בנוסף, לימודי הנגינה פותחים בפניו תחום בו הוא יכול לתרגל הופעה בפני קהל – המורה, ההורים, המשפחה. מיומנות זו תעזור לו בהמשך כשיצטרך להציג דברים בפני הכיתה. הוא לומד על עצמו שהוא מסוגל להתמודד עם אתגרים, להציב מטרות ולהשיג אותן.

אז לסיכום,

למידה על כלי נגינה היא הדבר הכי טוב למוח של הילד שלך

פרסתי פה חלק מההשפעות החיוביות של נגינה על ילדים עם ADHD  אך כמובן שהנגינה תעזור לכל ילד באשר הוא לממש את הפוטנציאל שלו. ילד אשר יתמיד בנגינה, המוח שלו יתפתח בצורה מואצת מהרגיל, יהיה לו קל יותר לקרוא וללמוד שפות, הזיכרון שלו יתחזק, הכישורים המתמטיים שלו ישתפרו ובסופו של דבר הוא גם ירכוש תחביב שילווה אותו כל החיים ויסב לו הנאה רבה.

אני מקווה שהתוכן במאמר העשיר אותך וסיפק לך אינפורמציה מעניינת. אם כן, אשמח לשיתוף המאמר וכך גם אחרים יוכלו להנות מהמידע החשוב.

הכותבת: דנה גולדשטיין, אחות אקדמאית, אמא  ל-3 ילדים נפלאים. הבכור אובחן עם הפרעות קשב וריכוז וכמובן שהוא לומד לנגן. האמצעית לא מאובחנת אך לומדת פסנתר. והקטנה… עדיין קטנה מידי.

פוסטים קשורים

Top
whatsapp
דילוג לתוכן dana