התקשרו אלי ואשמח לייעץ, פטר   054-9988948

מה לקנות פסנתר חדש או פסנתר יד שניה?

מה עדיף פסנתר משומש או פסנתר חדש

 

מתלבטים אם לקנות פסנתר חדש או יד שניה? הנה התשובות של המכוונים המובילים בארץ! 

רבים פונים אלי בשאלה – מה כדאי לקנות, פסנתר יד שניה או פסנתר חדש באותו המחיר? כדי לקבל את התשובה הכי מהימנה ואובייקטיבית, פניתי למכווני הפסנתרים המובילים בארץ, קולגות, שאני באופן אישי מאוד מעריך. באופן לא מפתיע לכולם היו תשובות דומות. אלו התשובות שלי ועוד של 7 מכווני פסנתרים מובילים שיעשו לכם סדר בעניין (מסודרים לפי א'-ב')

אברבוך שמעון, פתח-תקווה

בעל תואר שני במוסיקה, מכוון ומשפץ פסנתרים כבר למעלה מ-35 שנה. 
 • שאלה: מה הסיבות לקנות פסנתרים יד שניה?
  משנה לשנה מיצרים פסנתרים ברמה יותר ויותר נמוכה. פעם בנו פסנתרים מעץ מלא, אחר-כך מסנדוויץ, אחר-כך מסיבית עם שכבת פורניר, ואז רק סיבית עם טפט ועכשיו פשוט קרטון (MDF) אפילו בלי ציפוי. גם פסנתרים שנחשבים פסנתרי יוקרה כמו זיילר ופטרוף ירדו בסטנדרטים. אם זיילר משנות ה-20 היה יכול לראות את פסנתרי זיילר שבונים היום הוא היה מתהפך בקברו. כל הכיוון היום של בניית פסנתרים הוא הוזלת מחירים – אז מוזילים בחומרים ובכוח העבודה. פעם בנו בגרמניה ובאירופה, ואז עברו ליפן משם לסין ואינדונזיה, אולי בעתיד יעברו לאנגולה… פסנתר ימאהה בן-40 בנוי הרבה יותר טוב מימאהה בן 20 ובטח יותר טוב בכמה רמות ממה שבנוי היום – מבחינת הצליל ואיכות החומרים. בשנות ה-60-70 פסנתרי ימאהה היו באיכות הכי טובה, אפילו יותר טובה מהגרמנים שנבנו באותה התקופה.
 • שאלה: מה הסכנה בקניית פסנתר יד שניה?
  הסכנה היא לקנות פסנתר יד שניה בלי ייעוץ של מומחה.
 • שאלה: מה אורך חיים של פסנתר?
  הלוואי עלי… כל פסנתר משומש בטיפול נכון יכול להגיע לאורך חיים של מאות שנים. 
 • שאלה: מתי תעדיף פסנתר חדש על פני פסנתר משומש?
  אם יהיו לי 80-90 אלף שח מיותרים לקניית פסנתר גרמני או חצי מליון שקלים לקניית פסנתר כנף. אבל הם עדיין לא יהיו איכותיים כמו הפסנתרים בשנות ה-20-30.  אבל אם אין לי כסף מיותר אני אעדיף לקנות פסנתר יד שניה כי פסנתרים משומשים הם זולים יותר וגם איכותיים יותר מפסנתרים חדשים באותו סדר גודל של מחיר. 
חזור למעלה

אברהם אושרי, חיפה

מכוון פסנתרים מעל 30 שנה
 • שאלה: מה הסיבות לקנות פסנתרים יד שניה?
  פסנתרים יד שניה יכולים להיות הרבה יותר טובים מפסנתרים חדשים, גם בגלל המבנה והחומר שהקפידו עליהם יותר ממה שמקפידים היום בחלק מהפסנתרים החדשים. פסנתרים משומשים הם שוק מצויין. פסנתר יד שניה יפני הוא טוב יותר מפסנתר יד שניה אינדונזי. 
 • שאלה: מה הסכנה בקניית פסנתר יד שניה?
  אותה סכנה כמו שקונים כל דבר מיד שניה. חייבים להזמין מומחה לעשות בדיקת פסנתר  לפני הקניה לבדוק אם הוא לא שחוק אם הוא מחזיק כיוון, אם אין בו פגמים.
 •  שאלה: מה אורך חיים של פסנתר?
  בגדול כמו בן אדם יש כלו שיחזיקו מעל 100 שנה ויש כאלו שלא יחזיק גם 10 שנים. מאוד תלוי באיכות הפסנתר, בשימוש ובתחזוקה. 
 • שאלה: מתי תעדיף פסנתר חדש על פני פסנתר משומש?
  פסנתר חדש ברמה טובה הוא מאוד מאוד יקר. 
חזור למעלה

בידר דויד, הרצליה

מכוון ומשפץ פסנתרים כבר למעלה מ-35 שנה. 
 • שאלה: מה הסיבות לקנות פסנתרים יד שניה?
  פעם בנו פסנתרים יותר איכותיים. היום הגוף של הפסנתרים החדשים עשוי מ-MDF (קרטון דחוס) מחומרים תחליפיים כמו פלסטיק. פסנתרים כאלו לא יחזיקו 100 שנה כמו הפסנתרים האיכותיים של פעם. היום יש תחרות קשה מבחינת עלויות והיצרנים מנסים להוזיל מחיר כדי להתחרות בשוק של המזרח הרחוק – הסיני והאינדונזי. 
 • שאלה: מה הסכנה בקניית פסנתר יד שניה?
  אין סכנה אם לוקחים מכוון שיבדוק את הפסנתרים לפני הקניה. עלות של בדיקה כזו היא לא יקרה ולאחריה יודעים בדיוק מה מצב הפסנתר. 
 • שאלה: מה אורך חיים של פסנתר?
  אם מטפלים בהם כשצריך ומכוונים אותם לפחות אחת לשנה, פסנתרים יכולים להגיע גם לגילאי 90-100 ולהיות במצב מצויין.
 • שאלה: מתי תעדיף פסנתר חדש על פני פסנתר משומש?
  אם אני צריך כנף רציני לאולם קונצרטים ויש לי כמה מאות אלפי שקלים. אבל לשימוש ביתי אני מעדיף פסנתר משומש באיכות גבוהה מאשר פסנתר חדש – אפילו אם הפסנתר החדש יהיה באותו מחיר או זול יותר מהמשומש. 
חזור למעלה

גרויסמן פטר, יקנעם עלית

בעל תואר במוסיקה ומלחין, מכוון ומשפץ פסנתרים כבר למעלה מ-35 שנה. 
 • שאלה: מה הסיבות לקנות פסנתרים יד שניה?
  התשובה שלי כמשפץ פסנתרים שטיפל במאות פסנתרים היא בגלל איכות העצים והחומרים מהם הפסנתרים עשויים. ככל שפסנתרים הם ישנים יותר כך חומרי הגלם שמהם הם עשויים הם ברמה גבוהה יותר והעמידות של הפסנתר היא טובה יותר. פעם ייצרו פסנתרים מתוך כבוד לנגנים ולכלי. העבודה היתה לבעלי מלאכה מומחים ורוב העבודה נעשתה בעבודת יד ובפיקוח קפדני.
  התשובה שלי כמוסיקאי ומלחין היא בגלל איכות הצליל. ככל שהעצים וחומרי הגלם משובחים יותר כך איכות הצליל היא טובה יותר. כשאתם מקשיבים לפסנתר יד שניה אתם יודעים גם בדיוק מה אתם מקבלים. הצליל שלו כבר התקבע ולא ישתנה.
  בשורה התחתונה, כשקונים פסנתר יד שניה מקבלים פסנתר טוב יותר במחיר זול יותר במידה והוא עבר בדיקה של מכוון פסנתרים
 • שאלה: מה הסכנה בקניית פסנתר יד שניה?
  אין סכנה בכלל אם קונים פסנתר ממכוון פסנתרים שנותן אחריות על הפסנתר או אם קונים פסנתר אחרי בדיקה של מכוון פסנתרים
 • שאלה: מה אורך חיים של פסנתר?
  פסנתר יכול להגיע בשקט לגיל 100+ וזאת בתנאי שמכוונים אותו פעם בשנה ועושים לו טיפול כשצריך. חשוב מאוד לכוון את הפסנתר פעם בשנה. לא רק שהכיוון שומר על מתח המיתרים בגובה הנכון אלא גם כשמכוון מגיע ופותח את הפסנתר הוא יכול לזהות נזקים שמתחילים להתפתח, למצוא מזיקים ולעצור מפגעים שיזיקו בהמשך לפסנתר אם לא יטפלו בהם בזמן.
 • שאלה: מתי תעדיף פסנתר חדש על פני פסנתר משומש?
  אף פעם! בשנים האחרונות הסטנדרטים של הפסנתרים ממש ירדו. משחררים פסנתרים כמו לחמניות, העיקר שיהיה מהר וזול. הפסנתרים הביתיים בנויים מחומרי גלם נחותים ביותר. אני נתקל בהרבה פסנתרים עם פגמי ייצור – פדלים גבוהים מהסטנדרט, קלידים בגובה לא נכון ועוד. ויש גם רמאויות. פסנתרים חדשים שכתוב עליהם שארץ הייצור היא יפן אבל הפסנתר הוא סיני לחלוטין. או שמסתירים את ארץ הייצור האמיתית של הפסנתר ומדגישים רק את המקום בו יושבת החברה. בגדול כמכוון ומשפץ פסנתרים אני תמיד אעריך יותר פסנתרים משומשים שתוחזקו כראוי מאשר פסנתרים חדשים. 
חזור למעלה

מילר בני, כפר סבא

בעל תואר במוסיקה וניצוח, מכוון ומשפץ פסנתרים כבר למעלה מ-35 שנה. 
 • שאלה: מה הסיבות לקנות פסנתרים יד שניה?
  לרוב פסנתר יד שניה הוא באיכות יותר טובה מפסנתר חדש
 • שאלה: מה הסכנה בקניית פסנתר יד שניה?
  הסכנה היחידה היא קנית פסנתר משומש מאנשים פרטיים מבלי לבצע בדיקה של מכוון פסנתרים. עלות של בדיקה כזו היא 250 ש"ח והיא יכולה לחסוך לכם הרבה כסף. 
 • שאלה: מה אורך חיים של פסנתר?
  פסנתר יכול להגיע בשקט לגיל100+ וזאת בתנאי שמכוונים אותו פעם בשנה ועושים לו טיפול כשצריך. פסנתר יכול להגיע בשקט לגילאי 80-90.
 • שאלה: מתי תעדיף פסנתר חדש על פני פסנתר משומש?
  אף פעם! אני תמיד אעדיף פסנתר יד שניה על פני פסנתר חדש, אלא אם יהיו לי 50,000 ש"ח מיותרים. 
חזור למעלה

סומרין אדי, ירושלים

מכוון מתקן ומשפץ פסנתרים מעל 30 שנה, מלחין ומפיק מוסיקלי
 • שאלה: מה הסיבות לקנות פסנתרים יד שניה?
  יש פער מחירים עצום בין פסנתרים יד שניה לפסנתרים חדשים. אם אנחנו רוצים להשקיע 15,000 ש"ח נוכל לדוגמא לקנות פסנתר יד שניה של ימאהה מתוצרת יפן באיכות טובה מאוד לעומת פסנתר חדש של ימאהה שיהיה תוצרת אינדונזיה ובנוי מחומרים פחות טובים. העצים שבהם משתמשים היום הם בהכרח פחות איכותיים מהעצים שהשתמשו בהם פעם. העצים שכורתים היום הם עצים פגועים בגלל פגעי האקלים והנזק שנגרם לכדור הארץ. כמו כן פעם ייבשו את העצים בתהליך טבעי בחדרים עם בקרת אקלים. לעומת זאת בשנים האחרונות מאיצים את התהליך ע"י ייבוש בתנורים ובסופו של דבר זה משפיע על הצליל.
  כמו כן בכלים אקוסטיים בכלל ובפסנתרים בפרט לוקח לפחות חצי שנה של נגינה כ-5 שעות ביום עד שהעץ מתחיל להדהד והכלי נפתח. כלי אקוסטי שנוגן בהכרח ישמע יותר טוב מכלי חדש, זה בדוק וזה מדעי.
 • שאלה: מה הסכנה בקניית פסנתר יד שניה?
  לקנות לבד או עם מורה לנגינה או עם חבר שמבין. צריך לקנות במקום אמין או להזמין מכוון שיבדוק את הפסנתר.
 • שאלה: מה אורך חיים של פסנתר?
  אם הפסנתר מוחזק בתנאים נאותים, מנוגן ומטופל בזמן הוא יכול להגיע ל-100 שנה, גם שיפוץ יכול להאריך את חייו. 
 • שאלה: מתי תעדיף פסנתר חדש על פני פסנתר משומש?
  באופן עקרוני אני מעדיף פסנתרי יד שניה, אבל אם מישהו רוצה לקנות פסנתר חדש אז הוא צריך להשקיע לפחות 50,000 ש"ח בפסנתר פרימיום.
חזור למעלה

פורת משה, הוד השרון

מרצה על ההיסטוריה של הפסנתר וכלי מקלדת, מכוון ומשפץ פסנתרים כבר למעלה מ-35 שנה. 
 • שאלה: מה הסיבות לקנות פסנתרים יד שניה?
  כשאני מסתכל ממבט היסטורי על תעשיית הפסנתרים, התקופה הטובה ביותר היתה בשליש הראשון של המאה שעברה. פסנתרים בני 80-100 מתוצרת גרמניה וארצות אירופאיות אחרות הם הפסנתרים הטובים ביותר בכל הזמנים. מאז מלחמת העולם השניה יש הידרדרות מתמדת ככל שהתחרות הפכה ליותר גלובלית ומרכז הכובד של היצור עבר למזרח הרחוק. ככל שפסנתר יותר ישן אבל שמור ונמצא במצב תחזוקתי טוב, כך איכותו טובה כי הוא עשוי מחומרי גלם ובסטנדרטים גבוהים יותר. אם מוצאים פסנתר בן 100 מתוחזק שעבר חידוש הוא הרבה יותר טוב מפסנתרים חדשים שיש בשוק. פעם היתה תחרות על איכות, היום יש תחרות על מחיר. רוב החברות האירופאית הוותיקות כבר לא קיימות כי לא רצו לרדת בסטנדרטים. אנקדוטה קטנה – בשנת 84 הזמינה אותי מי שהיתה בתפקיד הספרנית של התזמורת הפילהרמונית לכוון את הפסנתר הפרטי שבביתה, והיא סיפרה לי שבאותה תקופה רכשה התזמורת פסנתר סטיינווי חדש, הוא התווסף למספר פסנתרי כנף ישנים שהיו שם. אבל אף פסנתרן לא רצה למגן עליו, כולם העדיפו את הפסנתרים הישנים. אפילו בחברה כמו סטנווי הפסנתרים החדשים לא טובים כמו 2,3 דורות קודם, אז אם בארזים נפלה שלהבת…  אנשי מקצוע מהתחום שמוכרים פסנתרים משומשים נעזרים בידע שלהם כדי לבחור פסנתרים איכותיים עם צליל טוב שאותות הזמן לא ניכרים בהם והם יכולים בשקט לספק להם אחריות ל-15, 20 שנה מבלי לחשוש שהלקוחות יפעילו אותה. 
 • שאלה: מה הסכנה בקניית פסנתר משומש?
  אם קונים משומש בשוק הפרטי משלמים פחות אבל גם מקבלים פחות, הרבה פעמים יש עלויות לא צפויות שלא לוקחים בחשבון בשביל להחזיר את הפסנתר למוטב וכמובן שאין אחריות. אם קונים פסנתר בשוק המקצועי מקבלים הרבה יותר. הפסנתרים הם מובחרים, בדוקים ומכוונים לגובה הנכון ולכולם ניתנת אחריות. בכל מקרה אם מחליטים לקנות פסנתר מאנשים פרטיים, חובה להזמין מכוון לבדיקה ואז אין סכנה אבל יש חסרונות. 
 • שאלה: מה אורך חיים של פסנתר?
  יכולים להגיע ל 100-150 שנה עם טיפול נכון. לא נכון להסתכל כמה שנים עברו מאז שהפסנתר יצא מהחנות. אני תמיד אומר ללקוחות שהנינים שלהם עוד יריבו מי יקבל את הפסנתר. 
 • שאלה: מתי תעדיף פסנתר חדש על פני פסנתר משומש?
  אני אף פעם לא אעדיף פסנתר חדש על פני פסנתר יד שניה. הפסנתרים החדשים שמוכרים היום ובשנים האחרונות בנויים מחומרים נחותים, הם יותר רגישים ופחות עמידים. הם לא יחזיקו 100 שנה כמו פסנתרים יד שניה.
  מאוד חשוב לעשות התאמה בין הצרכים של הפסנתרן לפסנתר –
  אם ללקוח חשוב אך ורק המראה החיצוני – שיהיה ללא פגם אחד אז הוא יעדיף חדש.  אם לקוח הוא פסנתרן שמנגן באופן אגרסיבי הרבה שעות ביום והוא מחפש גם פסנתר עם צליל טוב וגם פסנתר חזק ועמיד הפסנתרים היפניים מאוד יתאימו לו. אם לקוח רק רוצה מידי פעם לשבת ליד הפסנתר ולהתענג על צליל, הפסנתרים הגרמניים המשומשים יתאימו לו. בנוסף חשוב לשים לב איפה הלקוח גר – אם הוא גר במקום מרוחק (רמת הגולן, דימונה…) או במקום חם ויבש, הוא מוכרח לקחת פסנתר עמיד, רצוי פסנתר יפני.
חזור למעלה

רוזוב אנטון, פתח-תקווה

מכוון ומשפץ פסנתרים כבר למעלה מ-35 שנה. 
 • שאלה: מה הסיבות לקנות פסנתרים יד שניה?
  א. בגלל התקציב, ב. כי פסנתר משומש שבדק מכוון פסנתרים יותר איכותי מפסנתר חדש. יותר כדאי לקנות פסנתר משומש יפני מאשר פסנתר חדש סיני או אינדונזי
 • שאלה: מה הסכנה בקניית פסנתר יד שניה?
  יש סכנות אם מכוון פסנתרים לא בודק את הפסנתר לפני הקניה – יכול להיות עם פגם או לא להחזיק כיוון למשל
 • שאלה: מה אורך חיים של פסנתר?
  כמעט ואין גבול לאורך חיים של פסנתר – כמובן תלוי של איזו חברה ומה ארץ הייצור. אני משפץ גם פסנתרים בני 130 שנה שיכולים להחזיק עוד עשרות שנים. כלומר, הוא יכול להחזיק הרבה מאוד שנים תלוי באיכות הפסנתר ובתחזוקה שלו. פסנתרים יפניים למשל הם מאוד איכותיים.
 • שאלה: מתי תעדיף פסנתר חדש על פני פסנתר משומש?
  אם יתנו לי 50,000 ש"ח לקנות פסנתר אז אקנה פסנתר חדש זיילר במקום פסנתר יפני שעולה 13,000 ש"ח. אבל אם אני צריך להוציא כסף מהכיס אז זה הבדל מאוד גדול במחיר וההבדל באיכות לא כל-כך משמעותי כמו ההבדל במחיר. קניה של פסנתר יפני היא קניה אופטימלית וחכמה.
חזור למעלה

לסיכום, לא סתם אני כמכוון ומשפץ פסנתרים מעדיף למכור פסנתרים יד שניה, אני יכול לתת להם בלב שקט אחריות ל-20 שנה. ואני יודע שהלקוחות מקבלים פסנתרים איכותיים, יציבים ועמידים לאורך שנים. הם יהיו מרוצים וכך גם אני.

Tags: , ,

פוסטים קשורים

Top
whatsapp
דילוג לתוכן dana