התקשרו אלי ואשמח לייעץ, פטר   054-9988948

איך לבחור פסנתר כנף לבית? שאלות ותשובות

במאמר זה אעזור לך לבחור את גודלו של פסנתר כנף כך שיהיה המתאים ביותר לחלל בו מיועד להיות ממוקם כך שישמר לאורך זמן ויגיע לביצועים ולפוטנציאל הגבוה ביותר שלו.

 שלב 1 –  איזה גודל של פסנתר כנף מתאים לחלל שלי?
ננתח את החלל ונמצא את הגודל הרצוי של הפסנתר

שלב 2 – איזה גודל של פסנתר כנף כדאי לי לקנות?
לפסנתרי הכנף 5 סיווגים לפי אורכם. האורך (בהנחה שמדובר בפסנתרים מאותה איכות ותוצרת) קובע את רמת הפסנתר, ככל שאורכו של פסנתר גדול יותר, רמתו גבוהה יותר והוא מתאים לפסנתרן מקצועי יותר.

שלב 3 – כמה עולה פסנתר כנף?
מה העלות הריאלית של פסנתר כנף לפי הדרישות שלי

שלב 4 – היכן למקם את פסנתר הכנף בחלל?
מיקום נכון של פסנתר כנף בחדר הוא חשוב ביותר להשגת הביצועים והצליל הטוב ביותר ובעיקר לאריכות ימיו, חסכון בעלויות תחזוקה ושמירת ערכו של הפסנתר.

איזה גודל של פסנתר כנף מתאים לחלל שלי?

באופן כללי, צריך להתייחס לשני פרמטרים: גודל החלל והאקוסטיקה בחדר. כדי שהפסנתר ישמע במיטבו צריך להיות איזון בין גודל פסנתר הכנף לנתונים האקוסטיים שיש בחדר. כלל אצבע אומר שגודל החלל יהיה פי עשר בגודלו מאורך הפסנתר.

כשמדובר בפסנתרים, ככל שהפסנתר גדול יותר כך הוא נחשב למקצועי יותר. לפסנתר ארוך יותר יש תיבת תהודה גדולה יותר ומיתרים ארוכים יותר, כך הרטט המתקבל על גבי המיתר גדל  ולכן הצליל יהיה חזק יותר, עשיר יותר ועמוק יותר. אבל חשוב מאוד לבחור פסנתר בגודל המתאים כי פסנתר גדול מידי בחלל קטן יפיק צליל חזק מידי שאינו נעים לאוזן ואף יכול לפגוע בשמיעה ומצד שני, פסנתר קטן מידי ביחס לחלל לא יפיק צליל מספיק חזק ואז כדי להגיע לעוצמה הפסנתרנים דופקים עליו בחוזקה ואז גם הצליל המופק לא מחמיא וגם הפסנתר נשחק מהר יותר.

כדי לבחור את הגודל צריך להתייחס לשני דברים עיקריים:

 1. גודל החלל – הכוונה היא לא רק לשטח רבוע. יש להתייחס גם לגובה מהתקרה. ככל שכמות האוויר בחלל גדולה יותר כך הוא יכול להכיל פסנתר גדול יותר. בהנחה שגובה התקרה הוא גובה סטנדרטי של 2.40 מ'. כלל אצבע הוא שגודל החלל יהיה פי עשר בגודלו מאורך הפסנתר. כלומר, פסנתר כנף באורך של 1.80 ירגיש בנוח בחדר של 18 מ"ר (4 מ' רוחב ו-5 מ' אורך)
 2. האקוסטיקה בחדר –כשמדברים על אקוסטיקה בחדר יש להתייחס לפריטים שנמצאים בחדר ויכולים להשפיע על האקוסטיקה. שטיחים ורהיטים רכים סופגים סאונד לעומת חללים עם חלונות גדולים ורצפה קשה וחלקה. יתכן שהחדר מבחינת גודלו יכול להכיל פסנתר כנף גדול אבל אם החדר בעל אקו מאוד חזק, כנראה שפסנתר כנף גדול יהיה בעל סאונד חזק מידי ולא יתאים בו. כדי לקבל מושג על מצב האקוסטיקה, פשוט מחאו כף והאזינו מה קורה – האם הצליל נבלע מיד או מתפזר. ככל שהצליל יותר נבלע כך אפשר למקם פסנתר יותר גדול.

 כמה מקום בחלל להקציב לפסנתר כנף?

כדי לדעת כמה שטח נטו להקציב לפסנתר צריך להתייחס לאורך הפסנתר בתוספת אזור הישיבה של הנגן ורוחב הפסנתר .

 • האורך של פסנתר כנף  – האורך של פסנתר כנף נמדד מקצה הקלידים ועד סוף תיבת התהודה. אבל כשמתכננים מקום יש לקחת בחשבון דבר נוסף –  כסא לפסנתר עליו יושב הפסנתרן, זוהי בערך תוספת של חצי מטר.
 • הרוחב של פסנתר כנף – לכל פסנתרי הכנף 88 קלידים ולכן הרוחב די זהה בכולם כ-1.55 ס"מ.

איזה גודל של פסנתר כנף כדאי לי לקנות?

ככל שאורכו של פסנתר כנף גדול יותר כך הוא נחשב למקצועי יותר (בהנחה שמשווים פסנתרים מאותה חברה) והוא גם יפיק צליל עמוק ועוצמתי יותר. הגדלים שהכי מתאימים לבתי מגורים הם עד 1.80 מ'

כשמדברים על אורך של פסנתר כנף מתכוונים לאורכה של תיבת התהודה שלו. ככל שתיבת התהודה של פסנתר כנף גדולה יותר כך גם המיתרים ארוכים יותר ולכך יש קשר ישיר לצליל המופק  כמו כן מאוד חשוב לשים לב שהגודל של פסנתר כנף הוא לא היחיד שמשפיע על גוון ועומק הצליל אלא גם איכות החומרים ממנו עשוי הפסנתר.

פסנתרי כנף מתחלקים לחמש קטגוריות עפ"י אורכם:

סיווג פסנתרי כנף לפי גודלם

 • Baby Grand: 1.70m and less – נקרא גם פסנתר כנף קטן או פסנתר כנף בייבי. אלו הם פסנתרי הכנף הקטנים ביותר. מאוד פופולריים בבתי מגורים.
 • Medium Grand: 1.70-1.80 m –  פסנתרי הכנף הנמכרים ביותר. היות שמצד אחד הם נחשבים פסנתרי כנף מקצועיים בעלי מיתרים ארוכים ונפח של תיבת תהודה גדול יחסית המספקים צליל עשיר, אך מצד שני הם לא יקרים ומתאימים לבתי מגורים ולחללים לא גדולים המועדפים על מורי נגינה, פסנתרנים מנוסים ואולמות לא גדולים.
 • Professional grand: 1.80-2.25 m פסנתרי כנף מקצועיים. בעלי תיבת תהודה גדולה ומיתרים ארוכים המפיקים צליל עשיר וחזק. פסנתרי כנף מהגודל הזה ומעלה יש לבחור את בהתאם לחלל בו יעמדו. בגדול, פסנתרים בגודל הזה מתאימים לנגנים מקצועיים המנגנים באולמות סגורים עם אקוסטיקה טובה.
 • Semi concert Grand: 1.25-2.50 mפסנתרי כנף גדולים, בעלי צליל חזק מאוד ומנעד  צלילים עשיר. מיועד לאולמות קונצרטים רחבי ידיים אשר הפסנתר הוא חלק מהרכב נגנים גדול או בבמות פתוחות גדולות בהם יש צורך בסאונד חזק.
 • Concert Grand: 2.50 m and moreהפסנתרים המקצועיים והטובים ביותר. משתמשים בהם בעיקר באולמות קונצרטים גדולים במיוחד עם הרכבים מוסיקליים גדולים. מיועדים לפסנתרנים מהשורה הראשונה.

טיפ חשוב: אם אתם פסנתרנים מקצועיים ומעוניינים בפסנתר כנף גדול בגלל הצליל העשיר שלו אבל החדר קטן מלהכיל אותו, תוכלו לשים שטיח מתחת לפסנתר היות וחצי מהצליל שלו יוצא מלמטה כשהכנף פתוחה וכמעט כל הצליל יוצא מלמטה כשהכנף סגורה.

כמה עולה פסנתר כנף?

שלושה פרמטרים עיקריים משפיעים על המחיר של פסנתר כנף: אורך הפסנתר, ארץ הייצור (והחברה), מצב הפסנתר. פסנתר כנף חדש תוצרת סין / אינדונזיה יעלה כ-25,000 ש"ח. פסנתר כנף יד שניה במצב טוב מתוצרת נחשבת (יפן לדוגמה) יעלה כ- 35,000 ש"ח. וכמובן השמיים הם הגבול, ככל שהפסנתר יהיה ארוך יותר מתוצרת נחשבת (תוצרת יפן, גרמניה, צ'כיה..) ובמצב טוב יותר כך המחיר יעלה ויוכל להגיע גם מעל ל- 100,000 ש"ח. 

בהחלט אפשר למצוא פסנתרים במחירים זולים יותר  – לדוגמא: פסנתר כנף יד שניה ישן הדורש שיפוץ יכול לעלות גם 15,000 ש"ח. השאלה היא האם אתם מעוניינים להיכנס להרפתקאה הזו… תמיד יודעים איך מתחילים אך לא תמיד יודעים איך מסיימים – והכוונה לאו דווקא למחיר. לאחר השיפוץ יש סיכוי שלא תאהבו את הצליל של הפסנתר שהשתנה בעקבות החלפות החלקים והשינויים שנעשו בפסנתר.

כשבאים לקנות פסנתר כנף צריכים להיות ריאליים לגבי המחיר. פעמים רבות אני מקבל שיחות טלפון שבהם הפער בין הדרישות לתקציב הוא פער שמצביע על חוסר תכנון וחוסר הבנה. ניתן לגשר על הפערים אם פונים לכיוון של פסנתרי כנף יד שניה. ומה הכוונה? אם אני מעוניין בפסנתר כנף איכותי, גדול יחסית של חברה מוכרת אבל אין לי תקציב של 100,000 ש"ח להשקיע בפסנתר כנף חדש, אוכל לקבל פסנתר יד שניה מעולה בכשליש מחיר.

מחיר הפסנתרתיאור הפסנתר
10,000-18,000 ש"חפסנתרי כנף מאוד ישנים הזקוקים לשיפוץ מאסיבי
18,000-29,000 ש"חפסנתרי כנף או ישנים מאוד או קטנים תוצרת סין, אינדונזיה, קוריאה
29,000-35,000 ש"חבד"כ פסנתרים יפניים כמו YAMAHA או KAWAI בני 35-40 שנה בגודל 1.60-1.80
35,000 ש"ח ומעלהפסנתרי כנף יותר גדולים ויותר חדשים של חברות מובילות
צפו במלאי פסנתרי הכנף >>

 
היכן למקם את פסנתר הכנף בחלל?

מיקום נכון של פסנתר כנף בחדר הוא חשוב ביותר להשגת הביצועים והצליל הטוב ביותר ובעיקר לאריכות ימיו ושמירת ערכו של הפסנתר. כלל אצבע – ככל שיהיו פחות זרימת אוויר, שינויי טמפרטורה ולחות בסביבת הפסנתר  כך ייטב לו – מצבו וערכו ישמרו וכך גם ביצועיו וכן תידרשו לפחות הוצאות תחזוקה.

ברור שלכל חדר יש את המגבלות שלו והמיקום של הפסנתר ייקבע מתוך אילוצי החלל. אך ככל שתקפידו על יישום של יותר מהקריטריונים הבאים כך תוחלת החיים של הפסנתר תעלה, תחסכו כסף על תיקונים וכיוונים שהיו יכולים להימנע וכמובן תוכלו להפיק את הביצועים הטובים ביותר מהפסנתר.

אסור להעמיד פסנתר כנף במקומות הבאים:

 1. אין להעמיד פסנתר בקרבת אור שמש ישיר, אפילו לא כמה שעות ביום.

הזמן בו הפסנתר נמצא תחת קרני השמש מצטבר ויכול לגרום במשך השנים לנזקים עצמים.

 • לפגמים חיצוניים אסתטיים בפסנתר – דהייה של צבע, פיצוצי צבע, קילופים של הפוליאטורה
 • לנזקים קשים בתיבת התהודה – תיבת התהודה תתייבש בטרם עת, תשחק ותסדק. נזק זה יכול להיות קשה מאוד לטיפול ותיקון ויכול אף להיות בלתי הפיך.
 • החלשות של הדבקים לאורך הפסנתר – כשהדבק נחלש, חלקים מהפסנתר לא עומדים בעומס ומתחילים להיתלש ולהתנתק.
 • יובש כללי בפסנתר – הפסנתר מורכב מחלקים טבעיים (עץ, לבדים, עורות) ייבוש שלהם מביא אותם למצב של שחיקה מוקדמת ומקצר את אורך חייהם.
 1. אין להעמיד פסנתר כנף בקרבת חלון

מלבד קרני השמש שחודרות ומחממות את הפסנתר, חלונות מאפשרים מעבר אוויר (חם או קר) לתוך החדר ומשפיעים על תנאי האטמוספירה בקרבתם (חום, קור ולחות). שינויים יומיומיים אלה מערערים מאוד את יציבות הכוונון של הפסנתר וכן גורמים לחלקים פנימיים להתנפח או להתכווץ, מה שעלול לגרום לבעיות מכאניות בפסנתר ולביצוע ירוד.

 1. אין להעמיד פסנתר כנף בקרבת מזגנים או תנורים

בדומה לחלונות, כל דבר שגורם לאי יציבות של האקלים בסביבת הפסנתר גורם נזק בטווח הארוך לפסנתר. תנורים, מזגנים, קמינים, העמדה בין שני פתחים גדולים (כמו דלת וחלון) יוצרים זרימת אוויר ושינויי אקלים שמשפיעים לרעה על כיוון הפסנתר ועל חלקיו.

המלצות הצבה:

 1. פסנתר כנף נשמע במיטבו כאשר החלק הישר של הפסנתר (היכן שממוקמים מיתרים הבס) צמוד לקיר פנימי. המיקום הזה מבחינה אקוסטית מחמיא לצלילי הפסנתר. ניתן גם למקם מעט בזווית עד 45 מעלות.
 2. רצוי שהפסנתרן ישב כשהוא פונה עם הפנים לכיוון החדר ולא עם הגב לחלל
 3. רצוי למקם בקרבת קירות פנימיים 

 

לסיכום, כשאתם מתכננים לרכוש פסנתר כנף לבית חשוב שתבחרו פסנתר לפי טעמכם האישי והתקציב שעומד לרשותכם וכן שיהיה מתאים במידותיו לחלל. לאחר מכן נתחו את המקום בו הינכם מעוניינים להעמיד את הפסנתר. מה המקום האידיאלי להצבה בהתאם לאפשר? מה מצב האקוסטיקה? האם דרושות התאמות כלשהן? ככל שתהיו יותר מוכנים ותקפידו ליישם את מירב ההנחיות כך תשמרו עליו לאורך שנים ארוכות יותר ותפיקו את מירב ההנאה ממנו.

פוסטים קשורים

Top
whatsapp
דילוג לתוכן dana